Arbitraż – sposób na sprawne rozwiązanie sporu
Prowadząc biznes należy brać pod uwagę ryzyko znalezienia się w sporze z kontrahentem. Młyny sprawiedliwości mielą jednak powoli i sprawa może czekać latami na rozwiązanie. Warto więc zadbać, by w umowie znalazł się zapis na sąd polubowny.
Badania prowadzone przez ekonomistów dowodzą, że sprawne sądownictwo jest jednym z warunków rozwoju gospodarczego. Możliwość niezakłóconego i szybkiego egzekwowania wykonania zawartych umów to podstawa bezpieczeństwa biznesu. Tymczasem rzeczywistość polskiego sądownictwa jest daleka od tego ideału. Nawet w przypadku spraw gospodarczych o niewielkim stopniu skomplikowania, czas od złożenia pozwu do prawomocnego wyroku, który można przekazać komornikowi, liczy się nierzadko w latach. Cele biznesowe przyjmowane przy zawieraniu umów – z uwagi na brak możliwości przymuszenia kontrahenta do postępowania zgodnego z kontraktem – ulegają dezaktualizacji. Prowadząc biznes nie tylko trzeba brać pod uwagę ryzyko znalezienia się w sporze, ale także ryzyko to należy planować i dążyć do minimalizacji zagrożenia związanego z długotrwałością procesu sądowego.
Alternatywa dla sądów powszechnych
Jedną z alternatyw dla przeciążonego sądownictwa powszechnego jest arbitraż, czyli inaczej sąd polubowny. Uprawnienie takiego sądu do rozwiązania sporu wynika z umowy pomiędzy stronami. Sędziami – czyli arbitrami – są najczęściej uznani i doświadczeni praktycy prawa oraz prawnicy akademiccy. Możliwe jest także, aby arbitrem był nieprawnik, lecz ekspert z dziedziny której spór dotyczy.
Aby spór na pewno mógł zostać rozpoznany przez sąd polubowny,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta